Placówki lecznicze nadal mogą się zaopatrywać w leki w aptece. Powinny używać do tego dotychczasowych druków, uzupełnionych o dodatkowe informacje.
W związku z wejściem w życie ustawy z 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. poz. 697) utraciło moc rozporządzenie ministra zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. 2002 nr 183 poz. 1531). Jednocześnie ustawa wprowadziła bardziej restrykcyjne zasady wystawiania tzw. zapotrzebowań przez placówki lecznicze. Muszą one teraz zawierać szereg szczegółowych informacji, m.in. o liczbie pacjentów, którym zostały podane zamówione w ten sposób leki. Trzeba też do nich dołączyć oświadczenia – np. o tym, że stanowią one jednomiesięczny zapas, konieczny do realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach wykonywanej działalności leczniczej. Ma to ukrócić praktyki nielegalnego wywozu z Polski leków nabywanych w ten sposób przez przychodnie słupy.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.