Podwójne karanie transportowców jest niekonstytucyjne

Ciężarówka
TK uznał, że choć obydwa te środki pełnią funkcję prewencyjną, to dominujące znaczenie ma swoista odpłata za naruszenie prawaShutterStock
21 czerwca 2017

Stosowanie wobec tej samej osoby odpowiedzialności karnej oraz o charakterze administracyjnym za złamanie przepisów ustawy o transporcie drogowym jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Stanowi nieproporcjonalną represję i złamanie zasady ne bis in idem, zakazującej karania dwa razy za ten sam czyn. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny.

Administracyjne kary pieniężne są powszechnym środkiem reakcji na łamanie przepisów. To tani i łatwy instrument, bo w przypadku deliktów administracyjnych nie trzeba udowadniać winy, wystarczy samo stwierdzenie naruszenia.

Pozostało 89% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png