200 mln zł trafi do dziewięciu gmin na usunięcie nielegalnych odpadów. Ministerstwo klimatu chce zawalczyć o dodatkowe 100 mln, planuje też kolejne zmiany w przepisach.
Samorządy, do których trafią pieniądze, to: Kutno, Szczerców, Sosnowiec, Szczekociny, Siemianowice Śląskie, Mykanów, Stąporków, Pińczów oraz Spytkowice. O nielegalnych odpadach w niektórych z tych miejsc wiadomo było od lat.
Utworzenie rezerwy celowej w budżecie państwa na wsparcie samorządów w usuwaniu zalegających odpadów umożliwiła ustawa z 21 listopada 2024 r. Zniosła też w tych przypadkach minimalny wkład własny na poziomie 20 proc. - Mając świadomość, że samorządy nie posiadają wolnych środków na sprzątanie tego typu miejsc, daliśmy maksymalne możliwe dofinansowanie – mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zgodnie z nowymi przepisami to 99 proc.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.