Załamanie cen ropy może na dłuższą metę stanowić pozytywny bodziec dla ochrony klimatu, ponieważ na tle niestabilnego rynku naftowego zielone technologie mogą zyskiwać zaufanie inwestorów – przekonuje część ekspertów. Są jednak obawy, że niskie ceny paliwa będą zachęcać do zwiększania jego zużycia.
Agencja Bloomberg podkreśla, że ucierpią budżety koncernów naftowych, co uderzy w ambitne plany inwestycji w czystą energię. Niskie ceny ropy będą również sprzyjały podnoszeniu postulatów likwidacji subsydiów do paliw kopalnych czy zwiększenia ich opodatkowania. O takim scenariuszu mówi DGP Krzysztof Bolesta, wiceprezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i były negocjator polityki klimatycznej. – Rządy mogą wykorzystać zniżkę cen do tego, żeby podwyższyć akcyzę, bo w tej chwili to nie zaboli konsumentów – prognozuje.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.