Minister rozwoju gospodarczego Włoch Corrado Passera nazwał "niesprawiedliwą" i "wprowadzającą w błąd" decyzję agencji ratingowej Moody's o obniżeniu ratingu włoskich obligacji rządowych o dwa punkty. Jako powód podano m.in. niepewność przed wyborami w 2013 r.
Agencja Moody's obniżyła rating Włoch z A3 do Baa2 z dalszą negatywną perspektywą. W opublikowanym komunikacie stwierdzono, że Moody's zaniepokojony jest możliwością zmniejszenia zainteresowania zagranicznych inwestorów zakupem włoskich obligacji. Nowy rating jest tylko o dwa punkty wyższy od poziomu "śmieciowego".
W pierwszej rządowej reakcji na decyzję amerykańskiej agencji włoski minister rozwoju gospodarczego oświadczył: Moody's "nie bierze pod uwagę pracy, jaka podejmowana jest w naszym kraju".
Zauważa się, że rating został obniżony zaledwie na kilka godzin przed kolejną emisją włoskich obligacji, średnio- i długoterminowych o wartości 5,25 miliarda euro.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu