Autopromocja

Prokurator musi otrzymać z banku pełne i rzetelne dane

12 stycznia 2012

Osoba, która podaje prokuratorowi czy sądowi niepełne lub nieprawdziwe informacje na temat klientów banku, popełnia przestępstwo. Może za nie trafić do więzienia nawet na trzy lata

Banki, w trosce o interesy swoich klientów oraz swoje własne, pilnie strzegą informacji związanych z dokonywanymi transakcjami. Tajemnica bankowa nie ma jednak charakteru bezwzględnego, bo w pewnych wypadkach musi ona ustąpić interesom publicznym. Z tego też względu bank musi udzielić informacji stanowiących tajemnicę bankową, m.in. na żądanie sądu lub prokuratora.

Informacje przekazywane przez bank muszą być rzetelne, pełne i prawdziwe. Jeżeli takie nie są, to osoba, która je przekazuje, dopuszcza się przestępstwa. Zgodnie bowiem z art. 171 ust. 4 prawa bankowego kto, będąc obowiązany do podania uprawnionym organom informacji dotyczących banku i klientów banku, podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe dane, popełnia przestępstwo. Grozi za nie grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.