Paweł Rożyński: Przedsiębiorcy wychodzą na ulice

Paweł Rożyński
Paweł RożyńskiDGP
18 stycznia 2011

Politycy dobierają się do Twojej przyszłej emerytury. Broń swoich pieniędzy! – wzywają z plakatów zarządcy OFE i zrzeszająca przedsiębiorców organizacja BCC. To pierwsza na tak wielką skalę akcja protestacyjna biznesu w Polsce.

W ich działaniu widać już desperację. Podobnie rzecz się ma w sprawie trasy ekspresowej numer 17, którą rząd chce skasować w ramach cięć budżetowych. „Nie odcinaj Lubelszczyzny od Warszawy” – widnieje na żółtych billboardach na ulicach stolicy. Dziś będzie pikieta przed siedzibą premiera.

Trudno nie uznać racji protestujących. Rząd poszedł na łatwiznę, przenosząc środki z OFE na konto w ZUS, co pozwoli na korzystniejsze liczenie długu publicznego i uniknięcie cięć w rozdmuchanych wydatkach. Rząd myślał, że będzie bezboleśnie, a tu taka niespodzianka. Co prawda, nie idzie tak daleko jak węgierski premier Victor Orban, który de facto znacjonalizował OFE, ale i tak łamie umowę, jaką państwo zawarło z obywatelami 11 lat temu, gdy wprowadzało reformę emerytalną.

Pozostało 31% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381223mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.