"Komórka" Stephena Kinga w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza oraz "Stuhrowie. Historie rodzinne" czytane przez Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów znalazły się wśród książek nagrodzonych w konkursie "Książka Audio Roku" - ogłoszono w czwartek.

Konkurs na najlepsze książki audio zorganizowany został po raz drugi przez firmę Nexto oraz Bibliotekę Analiz. Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki I Warszawskich Targów Książki.

W tym roku do nagrody nominowano 40 tytułów. W kategorii "dla dzieci i młodzieży" uhonorowano nagranie "Nosorożców w dorożce" Jerzego Kerna w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego i Agnieszki Suchory (wydawnictwo Buka), a wśród kryminałów i książek sensacyjnych doceniono "Komórkę" Stephena Kinga czytaną przez Zbigniewa Zapasiewicza (wyd. Albatros). W kategorii "Literatura faktu i reportaże" nagrodzono nagranie książki "Stuhrowie. Historie rodzinne" czytanej przez jej bohaterów - Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów (Wydawnictwo Literackie), a w kategorii "literatura piękna" - "Czytelniczkę znakomitą" w interpretacji Anny Seniuk (Media Rodzina).

Nagrodzono też poradnik "Grzeczne dziewczynki stoją w miejscu, a przebojowe kobiety robią karierę" Kate White w interpretacji Magdaleny Korczyńskiej (wyd. MT Biznes), oraz oprawę graficzną nagrania "Wrońca" Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie). W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę w konkursie przyznali internauci, którzy wybrali "Detektywa Pozytywkę" Grzegorza Kasdepke w interpretacji Krzysztofa Tyńca (wyd. Audio Liber).

W jury konkursu Książka Audio Roku zasiadają: Jolanta Fajkowska, Agnieszka Rogińska, Janusz Kukuła, Andrzej Pągowski, Michał Żebrowski, Romuald Roczeń, Łukasz Gorycki, Maciej Foks, Bartłomiej Roszkowski oraz Łukasz Gołębiewski.

Rynek audiobooków, czyli książek do słuchania, rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Według badań Biblioteki Analiz wartość rynku audiobooków wzrosła w latach 2006-2009 z 2,7 mln zł do blisko 20 mln. Jeszcze kilka lat temu oferta tytułów na rynku liczyła zaledwie 100 pozycji, obecnie dostępnych jest ponad 1400 nagrań. Tylko w 2009 roku liczba dostępnych audiobooków zwiększyła się o 30 proc.

"Zarówno jakość nagrań jak i redakcja nagranego materiału bardzo się poprawiły. Coraz rzadziej słyszy się błędy językowe i błędy w wymowie obcych słów czy nazwisk - typowe wpadki realizatorskie okresu narodzin rynku audio. Wydawcy zaczęli dbać o to, żeby rozdziały podzielone były na krótsze fragmenty dźwiękowe, co ułatwia słuchanie. Nowością jest też coraz powszechniejsza sprzedaż książek audio w formacie MP3 do pobrania bezpośrednio ze strony internetowej" - ocenia Łukasz Gołębiewski, analityk rynku książki z Biblioteki Analiz.

"Coraz niższa jest też średnia cena audiobooka, rzadko przekracza ona 20 zł i zazwyczaj jest niższa od ceny książki papierowej. Rośnie jednak piracki rynek +wymieniania się+ audiobookami w internecie. Coraz częściej premierze książki papierowej towarzyszy wydanie audio, jak w przypadku +Głowy Minotaura+ Marka Krajewskiego czy książki +Kapuściński non-fiction+" Artura Domosławskiego" - dodał Gołębiewski.

aszw/ ls/ gma/