Paweł Mucha z kancelarii prezydenta podkreślił, że nowelizacja zawiera wiele rozwiązań, która są przez prezydenta popierane.

– Wzmocnienie mechanizmów prospołecznych (...), zmiany w Kodeksie wyborczym, które przyczyniają się do większej transparentności procesu wyborczego, to są zmiany, które skłoniły prezydenta do podpisania tej ustawy – powiedział Mucha.

Paweł Mucha wśród uwag prezydenta Dudy, jakie zostały uwzględnione przez PiS w pracy nad ustawą, wymienił także przywrócenie możliwości oddawania głosów korespondencyjnie przez osoby niepełnosprawne, z czego początkowo zamierzano zrezygnować. Mucha potwierdził także, że odbyło się spotkanie prezydenta z delegacją PSL-u. Rozmowa trwała godzinę a jej tematem były m.in. zmiany w prawie samorządowym i Kodeksie wyborczym.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy, zmienią się m.in. zasady wskazywania członków Krajowego Biura Wyborczego, zostanie też wprowadzona dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.