Jeśli Rosja dostarczy precyzyjną broń Korei Północnej, Seul nie będzie już niczym ograniczony w kwestii wysłania broni dla Ukrainy - oświadczył w niedzielę w rozmowie z telewizją KBS szef południowokoreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Chang Ho-jin.

Seul warunkuje dostawy broni Ukrainie od rosyjsko-północnokoreańskiej współpracy

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że decyzja Seulu w sprawie dostarczenia broni Ukrainie zależy od tego, jak rozwinie się współpraca wojskowa Rosji z Koreą Północną.

"Chciałbym podkreślić, że wszystko zależy od tego, co zrobi Rosja" - powiedział Chang w telewizji KBS, cytowany przez agencję Yonhap. "Czy pozostanie dla nas jakaś granica, jeśli Rosja przekaże Korei Północnej broń precyzyjną?" - pytał.

Niepewność wokół potencjalnych dostaw broni z Korei Południowej dla Ukrainy

Poproszony o sprecyzowanie, jaką broń rząd Korei Południowej może dostarczyć Ukrainie, Chang powiedział, że "może istnieć wiele kombinacji", ale "byłoby przedwcześnie mówić, co konkretnie, ponieważ podważyłoby to naszą przewagę nad Rosją".

Rosyjski prezydent Władimir Putin ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że dostarczenie broni Ukrainie przez Seul byłoby "bardzo dużym błędem".

Dotychczasowe wsparcie Korei Południowej dla Ukrainy i możliwe zmiany w polityce

Dotychczas Korea Południowa dostarczała Ukrainie tzw. nieśmiercionośną broń albo wysyłała broń swojej produkcji zakupioną przez kraje, które przekazywały swoje uzbrojenie Ukrainie.

Seul zasygnalizował rozważenie zmiany stanowiska o niedostarczaniu broni Ukrainie po tym, jak dyktatorzy Władimir Putin i Kim Dzong Un podpisali w ubiegłą środę traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.

Traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej

Umowa zawiera artykuł o wzajemnej obronie, zgodnie z którym obie strony mają "niezwłocznie" i "wszelkimi dostępnymi sposobami" udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.

Krzysztof Pawliszak