Komisja Europejska wprowadzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni cła na import jaj z Ukrainy - poinformował w środę PAP rzecznik KE Olof Gill. Stanie się tak, ponieważ przywóz jaj z tego kraju przekroczył w tym roku średnią wielkości importu odnotowaną w ostatnich latach.

Decyzja KE o cłach na import owsa z Ukrainy

KE podjęła we wtorek decyzję o cłach w odniesieniu do importu owsa z Ukrainy. Wcześniej informację podał Reuters.

Zatwierdzenie przedłużenia liberalizacji handlu UE z Ukrainą

W tym roku UE zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą, zawieszając cła importowe i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.

Uprawnienia KE do szybkich działań w przypadku zakłóceń rynkowych

Na mocy nowego rozporządzenia KE może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.

Mechanizmy ochronne KE dla wrażliwych produktów rolnych

KE może także uruchomić "hamulec bezpieczeństwa" w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli ich import przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. Tak stało w przypadku owsa i stanie się w przypadku jaj.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/