Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotnim nagraniu wideo, że siłom rosyjskim nie udało się dokonać postępów w rejonie Charkowa, co określił jako "bardzo ważny rezultat". Poinformował też o nowych uzgodnieniach z sojusznikami o pomocy dla sił ukraińskich.

Powstrzymywanie rosyjskich operacji w obwodzie charkowskim

"Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej, powstrzymujemy ich w miarę możliwości i likwidujemy rosyjskie oddziały wchodzące na nasze terytorium i terroryzujące obwód charkowski. Front w rejonie Charkowa został wzmocniony i będzie jeszcze wzmocniony" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotnim nagraniu wideo.

Zełenski dodał, że sytuacja w obwodzie donieckim "jest obecnie najtrudniejsza" oraz, że "podejmowane są starania na rzecz wzmocnienia wojsk ukraińskich rezerwami".

Wsparcie Stanów Zjednoczonych i Francji dla Ukrainy

Ukraiński prezydent wyraził wdzięczność Stanom Zjednoczonym i Francji za "nowe rozwiązania" dla sił ukraińskich dzięki rozmowom i spotkaniom, w których uczestniczył we Francji, w tym dotyczących produkcji amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na Ukrainie.

Zełenski podkreślił, że "są już uzgodnienia z naszymi partnerami dotyczące dodatkowych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy" , szkolenia żołnierzy oraz nowe porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa. (PAP)

jm/