Musimy nadal pomagać Ukrainie, ale Unia Europejska musi też zainwestować we własną obronność, w tym w przemysł obronny i wspólną tarczę obrony powietrznej - powiedziała w czwartek podczas Eurowizji 2024, czyli debaty kandydatów na fotel szefa lub szefowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Propozycje KE dotyczące przemysłu obronnego

Obecna przewodnicząca KE dodała, że przemysł obronny powinien stać się wspólnym projektem europejskim.

Bezpieczeństwo UE zagrożone przez skrajną prawicę oraz wpływy Rosji i Chin

Z kolei zdaniem kandydatki Zielonych Terry Reintke największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa UE jest umacnianie się skrajnej prawicy oraz rosnące próby przejęcia wpływów przez Rosje i Chiny.

Katastrofa klimatyczna a obronność według Europejskiej Lewicy

Walter Baier z Europejskiej Lewicy powiedział, że dla Europy większym zagrożeniem niż wojna w Ukrainie jest zbliżająca się katastrofa klimatyczna. Baier skrytykował też wysokość wydatków NATO na obronność, które są "wyższe niż wydatki Rosji i Chin razem wzięte".

Debata w Parlamencie Europejskim bez kandydatów prawicowych frakcji

W debacie udział wzięli Sandro Gozi z Renew i Nicolas Schmit, kandydat socjaldemokratów. Zabrakło kandydatów prawicowych frakcji EKR i ID.

Eurowizja w Parlamencie Europejskim zorganizowana przez EBU

Debata, zwana Eurowizją, zorganizowana została w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Za jej realizację odpowiadała Europejska Unia Nadawców (EBU) ta sama, która organizowała festiwal Eurowizji.(PAP)

jowi/ adj/