Ataki Rosji dewastują sektor energetyczny Ukrainy. Zełenski apeluje o systemy Patriot

wołodymyr zełenski ukraina
ShutterStock
28 kwietnia 2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sobotni atak sił rosyjskich z użyciem 34 rakiet różnego typu na ukraiński sektor energetyczny był wymierzony m.in. w obiekty ważne dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Atak na infrastrukturę energetyczną Ukrainy kluczowy dla dostaw gazu do UE

„Głównym celem był sektor energetyczny, różne obiekty tego sektora, obiekty do przesyłu zarówno energii elektrycznej, jak i gazu, a w szczególności te instalacje gazowe, które są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej” – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

Apel o systemy obrony powietrznej w obliczu zagrożenia infrastruktury energetycznej

Ponownie zaapelował do partnerów Ukrainy o dostarczenie siedmiu systemów obrony powietrznej Patriot: „Ukraina potrzebuje siedmiu systemów – to jest minimum (...) „teraz każdy system ochrony nieba, obrony przeciwrakietowej dosłownie ratuje życie” – dodał. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/10200)

Skutki ataku Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną

Rosja zaatakowała w sobotę infrastrukturę energetyczną w trzech obwodach Ukrainy, niszcząc sprzęt i raniąc co najmniej jednego pracownika - przekazał wcześniej za pośrednictwem aplikacji Telegram ukraiński minister energii Herman Hałuszczenko. Jak dodał, naloty prowadzono m.in. na obwód dniepropietrowski na południowym wschodzie kraju oraz na obwód lwowski i iwanofrankowski na zachodzie.

Ukraińska państwowa firma naftowo-gazowa Naftohaz oświadczyła, że Rosja zaatakowała jej obiekty, ale nikt nie odniósł obrażeń, a dostawy do ukraińskich konsumentów i klientów pozostały niezakłócone - poinformował w sobotę Reuters.

Ukraina nie zamierza przedłużać umowy gazowej z Rosją

Rosja w dalszym ciągu dostarcza gaz do UE przez Ukrainę w ramach umowy tranzytowej z rosyjskim Gazpromem, która wygasa w grudniu. Minister energetyki Ukrainy powiedział w marcu, że Kijów nie planuje przedłużenia porozumienia z Moskwą.

Poważne uszkodzenia ukraińskich obiektów energetycznych w wyniku ataków

Wcześniej w sobotę DTEK, największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie, przekazała w oświadczeniu, że trafione zostały cztery siłownie cieplne. "Obiekty firmy zostały poważnie uszkodzone. Obecnie pracownicy próbują usunąć szkody wyrządzone przez atak" - podano.

Ukraina do tej pory utraciła około 80 proc. zdolności do produkcji energii cieplnej i około 35 proc. produkcji energii wodnej - poinformowały władze kraju.(PAP)

wr/ akl/

arch.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.