Wołodymyr Zełenski odniósł się na serwisie X do ustawy przegłosowanej przez Izbę Reprezentantów dotyczącej pomocy Ukrainie. Dzisiaj Izba zadecydowała o pakiecie pomocowym o wartości 60,8 mld dol.

"Jestem wdzięczny Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, obu partiom i osobiście Mike'owi Johnsonowi za decyzję, która utrzymuje historię na właściwym torze" - napisał prezydent Ukrainy.

"Demokracja i wolność zawsze będą miały globalne znaczenie i nigdy nie upadną, dopóki Ameryka będzie je chronić. Przyjęta dziś przez Izbę ustawa o istotnej pomocy dla Ukrainy zapobiegnie rozszerzaniu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i pomoże obu naszym narodom stać się silniejszymi" - czytamy we wpisie w serwisie X.

Prezydent Ukrainy dodał, że pokój i bezpieczeństwo można osiągnąć tylko dzięki sile. "Mamy nadzieję, że ustawy zostaną poparte w Senacie i przesłane na biurko prezydenta Bidena. Dziękujemy, Ameryko!" - napisał.

Pomoc dla Ukrainy

Izba Reprezentantów przegłosowała dzisiaj pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów.

Jak informowała Polska Agencja Prasowa, projekt pomocy Ukrainie poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. Jak oznajmił w rozmowie z PAP przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie