Unia Europejska objęła w piątek sankcjami związane z Hamasem Brygady al-Kassam i siły Nukhba oraz związane z Islamskim Dżihadem brygady al-Kuds za przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć podczas ataku na Izrael 7 października ubiegłego roku.

UE nakłada sankcje na bojówki związane z Hamasem za naruszenia praw człowieka

Objęcie przez państwa członkowskie związanych z Hamasem bojówek globalnym systemem sankcji UE za naruszenia praw człowieka oznacza, że ich aktywa zostały zamrożone, a członkowie otrzymali zakaz podróżowania do UE. Zabronione jest również bezpośrednie lub pośrednie przekazywanie im pieniędzy lub innych zasobów gospodarczych. Jak poinformowano, sankcje mają zastosowanie do 104 osób fizycznych i prawnych oraz 26 podmiotów z kilku krajów.

Rada zarzuciła oddziałom Nukhba, czyli elitarnym siłom specjalnym Hamasu, brygadom al-Kassam, będącym militarnym skrzydłem organizacji, oraz brygadom al-Kuds, stanowiącym zbrojne skrzydło Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, stosowanie przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć podczas "brutalnych i masowych ataków terrorystycznych, które miały miejsce w Izraelu 7 października 2023 r.". UE uznaje zarówno Hamas, jak i Islamski Dżihad za organizacje terrorystyczne.

Opis globalnego systemu sankcji UE za poważne naruszenia praw człowieka

Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka został ustanowiony 7 grudnia 2020 r. Pozwala on UE na nakładanie środków ograniczających na osoby, podmioty i organy, w tym państwa, za akty takie jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i inne poważne naruszenia praw człowieka, w tym tortury, niewolnictwo, pozasądowe egzekucje, arbitralne aresztowania lub zatrzymania.(PAP)

jowi/ mms/