Wojsko izraelskie poinformowało w niedzielę wieczorem, że jego żołnierze dokonali nalotu na kwaterę główną brygady Hamasu w Chan Junus w południowej Strefie Gazy, która była wykorzystywana przez Hamas do celów szkoleniowych przed atakiem z 7 października 2023 r. Wszyscy hamasowcy zostali unieszkodliwieni - podała armia.

W budynkach mieściło się także biuro Muhammada Sinwara, wysokiego rangą dowódcy wojskowego Hamasu, będącego jednocześnie bratem przywódcy Hamasu w Strefie Gazy, Jahji Sinwara - podało wojsko w komunikacie na stronie internetowej.

Placówka Brygady Chan Junus obejmowała także poligon z pozorowanymi wejściami do izraelskich kibuców, baz wojskowych i pojazdów wojskowymi, na których bojownicy Hamasu ćwiczyli przed atakiem z 7 października.

W innej części kompleksu znajdowało się centrum dowodzenia Hamasu i biura należące do dowódców Brygady Chan Junus, a także skład rakiet i wejście prowadzący do rozległej sieci tuneli oraz miejsce produkcji broni – twierdzi izraelska armia, która udostępniła również nagranie wideo z nalotu.

Hamas zaminował teren kwatery, ale miny zostały zneutralizowane przez izraelskich żołnierzy, w kierunku których bojownicy Hamasu otworzyli ogień.

Wszyscy hamasowcy zostali unieszkodliwieni - podała armia.