USA nie zezwolą na przymusową relokację Palestyńczyków ze Strefy Gazy ani Zachodniego Brzegu - przekazała egipskim władzom wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris. Harris rozmawiała z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem al-Sisim na marginesie konferencji klimatycznej w Dubaju.

Wiceprezydent podkreśliła, że Hamas nie może w przyszłości kontrolować Strefy Gazy, bo byłoby to sprzeczne z zachowaniem bezpieczeństwa Izraela, dobrem ludności palestyńskiej i bezpieczeństwem w regionie - poinformowała w sobotę agencja Reuters.

Zdaniem USA po zakończeniu konfliktu między Izraelem a Hamasem ludność palestyńska w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu powinna ostatecznie zostać zjednoczona pod zwierzchnictwem jednego podmiotu zarządzającego, którego Stany Zjednoczone upatrują w rządzącej na Zachodnim Brzegu administracji Autonomii Palestyńskiej.

Wspierana przez Zachód Autonomia Palestyńska zarządza częścią okupowanego Zachodniego Brzegu. Kiedy w 2005 roku Izrael opuścił strefę Gazy, doszło do konfliktu i walk zbrojnych pomiędzy Autonomią i Hamasem. Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 r. (PAP)

os/ mms/