Spotkanie szefów unijnych dyplomacji w Kijowie to ważny sygnał wsparcia dla jedności Ukrainy ze strony UE – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z jej tematów były korytarze transportowe dla ukraińskiej żywności.

"To ważny sygnał jedności pomiędzy UE a Ukrainą" – powiedział Zełenski w podziękowaniu za spotkanie wyjazdowe ministrów spraw zagranicznych, które odbyło się w poniedziałek w ukraińskiej stolicy.

Naradę zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który podkreślał, że jest to pierwsze w historii spotkanie przedstawicieli dyplomatycznych wszystkich 27 państw członkowskich poza granicami Unii Europejskiej.

W rozmowie telefonicznej Zełenskiego z von der Leyen poruszono temat korytarzy eksportowych dla ukraińskich produktów rolnych.

„Strony zgodziły się na konstruktywny dialog w sprawie zniesienia jednostronnych ograniczeń eksportu ukraińskich produktów rolnych przez państwa członkowskie UE oraz zgodziły się z koniecznością poszukiwania środków wsparcia dla ukraińskich rolników” – poinformowało biuro prasowe Zełenskiego.

„Prezydent pochwalił inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą przygotowania instrumentu finansowego mającego pomóc naszemu krajowi - Ukraine Facility o wartości 50 miliardów euro na okres czterech lat i zwrócił uwagę na konieczność dalszego wsparcia ze strony wszystkich państw członkowskich UE” – przekazano w komunikacie biura prezydenta Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/