Jak donosi Reuters, "tłumy ciągnące się przez co najmniej milę maszerowały z transparentami z napisami „Wolna, europejska Polska”, „Unia Europejska tak, PiS nie”, nawiązującymi do rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS)."

Reuters podał, iż setki tysięcy demonstrantów zebrało się w Warszawie w niedzielę, w 34. rocznicę pierwszych powojennych demokratycznych wyborów w Polsce. Uczestniczy brali udział w marszu, który liberalna opozycja zapowiedziała jako sprawdzian swojej zdolności do zakończenia prawie ośmiu lat rządów nacjonalistów jeszcze w tym roku.

Według największej na świecie międzynarodowej agencji informacyjnej, niektórzy trzymali maski lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego z napisem „wstyd”. Według organizatorów maszerowało pół miliona ludzi. Policja i władze miasta nie podały szacunków. Tysiące maszerowały także w innych polskich miastach i miasteczkach.

Wedłgu Reuters, sondaże pokazują, że wybory, które odbędą się po lecie, będą zacięte, a wojna Rosji na sąsiedniej Ukrainie da impuls rządowi PiS, który stał się wiodącym głosem przeciwko Kremlowi w Europie.