W ostatnich tygodniach rosyjskie wojska zintensyfikowały ataki rakietowe na Ukrainę, ponieważ próbują w ten sposób wyczerpać ukraińskie zasoby obrony powietrznej, a także opóźnić zapowiadaną od miesięcy kontrofensywę Kijowa - oznajmiła w nocy z wtorku na środę stacja CNN za własnymi źródłami we władzach USA pragnącymi zachować anonimowość.

Od niedawna siły agresora przeprowadzają więcej ataków z powietrza. Ostrzały dokonywane z różnych kierunków są wymierzone w centra dowodzenia w Kijowie oraz inne ważne lokalizacje. Paradoksalnie, te próby Kremla mogą jednak działać na korzyść Ukrainy, bowiem Rosja szybko wyczerpuje swój arsenał precyzyjnych pocisków - zauważyli informatorzy CNN.

We wtorek w godzinach porannych naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiadomił, że ubiegłej nocy ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 18 rosyjskich rakiet różnego typu, w tym sześć hipersonicznych pocisków manewrujących Kindżał. Jak podkreślono, zneutralizowane zostały wszystkie cele wroga wystrzelone w kierunku Ukrainy.

Rosyjski atak lotniczy na Kijów w nocy z poniedziałku na wtorek - już ósmy w maju - był dużym wyzwaniem, gdyż z różnych kierunków wystrzelono drony, a także rakiety manewrujące i prawdopodobnie balistyczne. To było coś wyjątkowego pod względem intensywności - maksymalna liczba pocisków atakujących w rekordowo krótkim czasie - przyznał we wtorek szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

(PAP)

szm/ ap/

arch.