Według danych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU) armia rosyjska planuje przerzucenie do Donbasu 2 tysięcy swoich wojskowych z 4 tysięcy znajdujących się obecnie na Białorusi - powiedział w środę rzecznik DPSU Andrij Demczenko.

Rzecznik straży granicznej, którego cytuje portal Suspilne, powiedział, że Rosja prowadzi rotację swych sił na Białorusi. Te oddziały, które kończą przygotowania na terytorium Białorusi, wracają do Rosji. Według danych DPSU planowane jest teraz wycofanie z Białorusi około 2 tysięcy wojskowych, którzy następnie mają dołączyć do walk w Donbasie.

Demczenko przypomniał, że wcześniej DPSU oceniała liczbę wojskowych rosyjskich na 4 tysiące.

Jak dodał, nie widać żadnych zmian w charakterze i liczebności oddziałów armii białoruskiej, które stacjonują na granicy z Ukrainą.

Wojskowi rosyjscy przebywają na Białorusi głównie w ramach tzw. Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Przede wszystkim są to jednostki złożone ze świeżo zmobilizowanych żołnierzy. Po szkoleniu na Białorusi oddziały te są wysyłane na Ukrainę.

Liczebność oddziałów rosyjskich na Białorusi w minionym roku sięgała maksymalnie 12 tysięcy ludzi, późniejsze oceny mówiły o 10 tysiącach. Strona ukraińska w ostatnim czasie szacowała ich liczbę na 4 tysiące. (PAP)

awl/ mms/