Między 8 a 15 marca przeprowadziliśmy w Warszawie owocne rozmowy z władzami Ukrainy dotyczące wsparcia finansowego dla tego kraju - przekazał w środę stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Ukrainie Wahram Stepanjan. Kijów liczy, że MFW wesprze go kwotą 15 mld dolarów w ciągu kilku najbliższych lat.

"Rozmowy między pracownikami MFW i władzami Ukrainy były produktywne, uczyniliśmy duży postęp w kierunku osiągnięcia porozumienia dotyczącego zestawu działań, które stanowiłyby podstawę programu wspieranego przez Fundusz" - przekazał Stepanjan w oświadczeniu. Dodał, że w przeciągu kilku najbliższych dni należy się spodziewać podsumowania tych negocjacji.

Ponieważ MFW nie był przygotowany do natychmiastowo przyznania Ukrainie dużych środków, pod koniec grudnia podpisano umowę o tymczasowym, czteromiesięcznym programie mającym pomóc Kijowowi utrzymać stabilność finansową - przypomina agencja Interfax-Ukraina.

17 lutego w Warszawie sfinalizowano rozmowy dotyczące wcześniejszego zakończenia tego programu i przejścia do negocjacji nad nowym, rozszerzonym finansowaniem. Porozumienie będzie jeszcze musiało zostać zatwierdzone przez kierownictwo MFW.

Kijów liczy, że na początku II kwartału br. MFW przyzna Ukrainie rozłożone na kilka lat środki w wysokości 15 mld dolarów w ramach mechanizmu Rozszerzonego Instrumentu Funduszu (EFF) - pisze Interfax-Ukraina. EFF jest bardziej długotrwałą formą pomocy niż doraźne wsparcie, spłata zaciągniętych w ten sposób zobowiązań jest również rozłożona na dłuższy okres - czytamy na stronie MFW. Program EFF jest skierowany do państw borykających się z poważnymi, strukturalnymi problemami ze spłatą zobowiązań.

Finansowanie z MFW pomogłoby w pokryciu deficytu budżetowego Ukrainy, który w 2023 roku ma wynieść 38 mld dolarów - dodaje Interfax-Ukraina. (PAP)

adj/ ap/