Minister Skarbu USA Janet Yellen podczas spotkania ministrów finansów państw G20, które odbywa się w indyjskim Bengaluru wezwała do zwiększenia wsparcia finansowego dla Ukrainy, aby pomóc jej w walce z trwającą od roku rosyjską inwazją i dodała, że Stany Zjednoczone przygotowują w najbliższym czasie dodatkowe 10 miliardów dolarów pomocy gospodarczej dla tego kraju - poinformowała agencja Reutera.

Yellen powiedziała też, że ważne jest, by Międzynarodowy Fundusz Walutowy szybko zdecydował o programie pożyczkowym dla Ukrainy. Ukraina stara się o 15 mld dolarów z wieloletniego programu MFW - przypomniał Reuters.

"Jak powiedział prezydent Biden, będziemy stać razem z Ukrainą w jej walce tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedziała. "Nieustanne, solidne wsparcie dla Ukrainy będzie głównym tematem dyskusji podczas mojego pobytu w Indiach" - dodała. Podkreśliła też, że amerykańska pomoc wojskowa, gospodarcza i humanitarna o łącznej wartości 46 mld dolarów pozwoliła Ukrainie zachować stabilność gospodarczą i finansową.

Amerykańska minister skarbu poinformowała również, że limity cenowe nałożone przez kraje zachodnie na eksport rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych pomogły ustabilizować globalne ceny energii, a jednocześnie "w znacznym stopniu" zmniejszyły dochody Rosji ze sprzedaży paliw - podała agencja.

"W ubiegłym miesiącu dochody Kremla z ropy były o prawie 60 procent niższe niż bezpośrednio po inwazji" - powiedziała Yellen, dodając, że umożliwiało to rynkom wschodzącym, w tym Indiom, wynegocjowanie dużych rabatów na rosyjską ropę. (PAP)

sm/ tebe/