Mam nadzieję, że prezydent Biden w Warszawie zapewni o dalszym poparciu dla Ukrainy i Polski - powiedziała PAP kongresmenka Demokratów Marcy Kaptur, szefowa polsko-amerykańskiej grupy parlamentarnej. Polityk zapowiedziała też, że Demokraci będą robić wszystko, by zapewnić odpowiednie środki na pomoc Ukrainie.

"Jako dumna Amerykanka o polskim pochodzeniu i założycielka zespołów parlamentarnych ds. Polski i Ukrainy, mocno pochwalam decyzję prezydenta Bidena, aby odwiedzić region przed rocznicą rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie" - powiedziała PAP polityk.

Pytana o to, czego oczekuje od prezydenta USA w trakcie jego wizyty, kongresmenka odpowiedziała, że najważniejsze jest, by Bidena mocno zapewnił o dalszym nieustającym wsparciu USA zarówno dla Ukrainy, jak i Polski w kluczowym momencie wojny.

"Dziś stanie przy Polsce i naszych sojusznikach NATO jest ważniejsze, niż kiedykolwiek. Ameryka i Polska są zjednoczone wspólnym zobowiązaniem na rzecz demokratycznych wartości, swobód obywatelskich, praw człowieka i bezpieczeństwa w Europie. Mam nadzieję, że usłyszę od prezydenta Bidena powtórzenie tego zobowiązania i że podkreśli on dalsze wsparcie dla naszego wspólnego sojusznika, Ukrainy, w tym czasie ogromnej potrzeby" - dodała.

Kaptur uważa, że stawka wojny wykracza poza samą Ukrainę i dotyczy fundamentalnych wartości, takich jak wolność. Zadeklarowała przy tym, że Demokraci w Kongresie zapewnią odpowiednie środki na dalszą pomoc Ukrainie.

Marcy Kaptur, która mandat kongresmenki sprawuje od 1983 r., jest najdłużej służącą w Kongresie kobietą w historii USA i przewodzi zespołom parlamentarnym ds. Polski, Ukrainy i Białorusi. Zasiada też w kluczowej komisji Izby Reprezentantów ds. budżetu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/