Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 roku, według których liczba skazanych wynosiła 433 tys., co wskazuje na spadek o 6000 osadzonych od listopada 2022 roku, zaś między wrześniem a listopadem 2022 roku ta liczba zmniejszyła się o 23 tys. Wskazano, że zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku.

"Oddzielnie niepotwierdzone relacje ukraińskich żołnierzy z ostatnich dziesięciu dni sugerują, że Rosjanie w mniejszym stopniu polegają na atakach w stylu tzw. ludzkiej fali skazańców z Grupy Wagnera w kluczowych sektorach. Znaczne napięcia między Grupą Wagnera a rosyjskim prigoObrony są rozgrywane publicznie; konkurencja między frakcjami w rosyjskiej elicie jest prawdopodobnie częściowo przyczyną zmniejszonego dostarczania skazańców" - napisano. (PAP)

bjn/ mms/