Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.

"Zdecydowaliśmy się zmobilizować łącznie 360 mln euro na projekty, które zostaną uruchomione w celu sprostania wyzwaniu odpornej (na katastrofy) odbudowy kraju" - powiedział Macron, który wystąpił zdalnie na otwarciu międzynarodowej konferencji ONZ w Genewie w sprawie pomocy Pakistanowi.

Prezydent Francji zapowiedział również, że jego kraj przeznaczy dodatkowe 10 mln euro na pomoc nadzwyczajną dla Pakistanu.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do udzielenia wsparcia Pakistanowi o łącznej wartości 16 mld dolarów, argumentując, że kraj jest "ofiarą chaosu klimatycznego" i "moralnie upadłego globalnego systemu finansowego". Premier Pakistanu Shehbaz Sharif przekazał, że Pakistan potrzebuje 8 mld dolarów pomocy finansowej w ciągu najbliższych trzech lat.

We wrześniu 2022 r. w powodziach w Pakistanie zginęło 1700 osób, ok. 8 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy, 2 mln domów zostały zniszczone. Pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju. Koszty odbudowy szacowane są obecnie na ponad 16 mld dolarów. (PAP)

kjm/ adj/