Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek w codziennym wystąpieniu wideo, że wraca z USA "z dobrymi wynikami" swej środowej wizyty; które będą "realną pomocą" dla jego kraju. Wymienił system obrony powietrznej Patriot i wsparcie finansowe dla Ukrainy.

"Wracamy z Waszyngtonu z dobrymi wynikami, które będą realną pomocą. Kiedy mówimy o +Patriotach+ na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych, tak samo mamy na myśli obronę państwa i narodu. Ta kwestia dla Ukrainy jest rozwiązana. Jest też wsparcie finansowe" - oznajmił Zełenski. Zapowiedział, że poinformuje później o pozostałych osiągniętych porozumieniach.

Podkreślił przy tym: "Wieziemy na Ukrainę, do Donbasu, pod Bachmut i na południe, (gdzie przebiega linia frontu - PAP) decyzje, na który czekały nasze siły obrony".

Ukraiński przywódca podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi, Kongresowi USA i "wszystkim, którzy popierają Ukrainę, kto pragnie zwycięstwa, tak samo, jak my".

Podczas wizyty w Waszyngtonie Zełenski spotkał się z prezydentem Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu. Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów. W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowa transza pomocy militarnej ma obejmować również amunicję artyleryjską. (PAP)