Niestabilne działanie systemu energetycznego spowodowało krótkie wyłączenie z ruchu pociągów metra, kursujących z naziemnej części kolejki na lewym brzegu Dniepru do centrum miasta. Na stacjach nie działały elektroniczne bramki, co wywołało ogromne kolejki do wejścia do metra w godzinach porannego szczytu.

„Po ostatnich atakach powietrznych trwa likwidacja szkód w systemie energetycznym Ukrainy. Wytwarzanie energii elektrycznej jest ograniczone, dlatego stolica i inne regiony kraju otrzymują ograniczone dostawy prądu” – powiadomiła w Telegramie Kijowska Miejska Administracja Wojskowa (KMAW). (https://t.me/VA_Kyiv/548)

Nie ma problemów z dostawami wody, jednak w części Kijowa są przerwy w dostawach ciepła. KMAW przypomniała, że w mieście działają ogrzewalnie, zwane „Punktami Niezłomności”, w których mieszkańcy mogą ogrzać się, naładować sprzęty elektroniczne i skorzystać z telefonu.

Reklama

„Energetycy, brygady remontowe i ekipy komunalne działają intensywnie, by usunąć awarie. Wszystko naprawimy. Zachowujcie spokój i wierzcie w nasze zwycięstwo!” – zaapelował szef KMAW Serhij Popko.

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska obrony powietrznej zniszczyły w nocy i poniedziałek rano 30 spośród 35 bezzałogowców Shahed, wysłanych przez siły rosyjskie nad Ukrainę. Rosjanie wypuścili te irańskie maszyny ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. Celem rosyjskich ataków były obiekty cywilnej infrastruktury krytycznej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)