Mimo podejmowanych działań na poziomach poszczególnych państw i na poziomie ogólnounijnym, w państwach UE może brakować w przyszłym roku ok. 30 mld m3 gazu, poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przypomniała, że magazyny gazu są zapełnione w ponad 90%, a systemie energetycznym przybędzie ok 50GW mocy z OZE.

"Mimo podjętych przez nas działań, w przyszłym roku może nam jeszcze brakować nawet 30 mld m3 gazu. Działania, które uruchomiliśmy, pomogą pokryć część tego problemu, ale potrzeba ich więcej" - powiedziała von der Leyen w oświadczeniu.

Wskazała m.in. wprowadzenie obowiązku minimalnego zapełnienia magazynów gazu, dostawy LNG oraz włączenie do systemu źródeł OZE.

"Jestem przekonana, że w przyszłym roku zabezpieczymy podobne wolumeny LNG, jak w tym roku. W tym roku mieliśmy aż 130 mld m3 sześciennych LNG. W tym celu musimy, oczywiście, jeszcze bardziej zintensyfikować kontakt z naszymi międzynarodowymi partnerami" - podkreśliła.

Poinformowała, że w roku 2022 do systemu trafi 50 GW nowej mocy, co prawie podwoi dodatkową moc energii odnawialnej, głównie z wiatru i słońca. Przypomniała, że KE zaproponowała znaczne przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń dla energii odnawialnej.

"Wiemy, że wiele projektów będzie w zasadzie gotowych do realizacji, jeśli wydane zostaną pozwolenia, więc musi to nastąpić szybciej. Dlatego przedstawiliśmy wniosek w sprawie przyspieszenia procesu wydawania zezwoleń" - podkreśliła.

Szefowa Komisji wskazała, że w 2022 roku zanotowano rekordowe przyrosty mocy wiatrowych i słonecznych w Unii Europejskiej.

"Oczekujemy, że w nadchodzącym roku moce odnawialne wzrosną jeszcze bardziej, zastępując około 12 mld m3 gazu" - wskazała.

(ISBnews)