Sąd w Hongkongu skazał w sobotę założyciela zamkniętego od ponad roku dziennika „Apple Daily” Jimmy’ego Laia na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia z oskarżeń o oszustwo i złamanie umowy najmu siedziby gazety. Władze oskarżają go też o "zmowę z obcymi siłami", za co grozi dożywocie.

75-letni Lai, znany z krytyki komunistycznych władz w Pekinie i podległej im administracji Hongkongu, został aresztowany w 2020 roku na fali kampanii tłumienia ruchu demokratycznego po masowych antyrządowych protestach w mieście. W czwartek po raz trzeci z rzędu spędził swoje urodziny w celi – podał dziennik „South China Morning Post”.

W sobotę sąd skazał go na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia oraz grzywnę w wysokości 2 mln dolarów hongkońskich (256 tys. USD) za złamanie umowy najmu siedziby redakcji „Apple Daily” i „celowe zatajenie” faktu, że prowadził tam również firmę doradczą. Były członek kadry kierowniczej gazety Wong Wai-keung usłyszał w tej samej sprawie wyrok roku i dziewięciu miesięcy.

Wcześniej Lai został skazany łącznie na 20 miesięcy więzienia za udział w protestach. Choć te wyroki dobiegły już końca, pozostaje on w więzieniu w oczekiwaniu na proces w sprawie oskarżeń o „zmowę z obcymi siłami” na podstawie narzuconych Hongkongowi przez Pekin przepisów bezpieczeństwa państwowego. Może za to grozić nawet dożywocie.

Przez całą drugą połowę 2019 roku Hongkongiem wstrząsały protesty przeciwko zacieśnianiu kontroli nad miastem przez komunistyczny rząd centralny ChRL. Czasem były to olbrzymie, pokojowe marsze z udziałem nawet prawie 2 mln osób, ale regularnie dochodziło również do brutalnych starć pomiędzy policją a radykalnymi grupami protestujących.

W ciągu ostatnich dwóch lat lojalna wobec Pekinu administracja Hongkongu nasiliła kampanię przeciwko ruchowi demokratycznemu, wykorzystując do tego przepisy bezpieczeństwa państwowego. Większość wpływowych działaczy opozycyjnych skazano na więzienie lub oskarżono o przestępstwa, a niezależne media znalazły się na celowniku policji.

„Apple Daily” (po kantońsku: „Pinggwo Yatbou”), największy prodemokratyczny dziennik w Hongkongu, został zmuszony do zakończenia działalności latem 2021 roku po nalocie policji na jego siedzibę, aresztowaniach dziennikarzy i zamrożeniu jego kont bankowych.(PAP)