W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane – podał w piątek centralny urząd statystyczny.

Większość zgonów to przypadki nagłego zatrucia organizmu, związane z jednoczesnym zażywaniem narkotyków oraz lekarstw, innych substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Zwiększyła się również znacząco liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem narkotyków i jest to trend utrzymujący się od połowy drugiej dekady XXI wieku – podkreślono w komunikacie urzędu, który gromadzi dane w tym zakresie od 2006 roku.

W 2021 roku więcej niż co ósmy zgon związany z zażyciem narkotyków został też zakwalifikowany jako samobójstwo i – inaczej niż w poprzednich latach – dotyczyło to częściej mężczyzn niż kobiet. Zarejestrowano łącznie 40 takich przypadków, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Choć średni wiek osób, które zmarły z powodu narkotyków podniósł się z 31 do 35 lat, to znaczącym zjawiskiem jest śmiertelność związana z zażywaniem narkotyków wśród młodego pokolenia, czyli w grupie poniżej 25. roku życia. Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani (EMCDDA) z 2022 roku, w Finlandii wskaźnik ten jest najwyższy. (PAP)

pmo/ ap/