Mieszkańcy Niderlandów muszą być przygotowani na potencjalną katastrofę, twierdzi Pieter-Jaap Aalbersberg krajowy koordynator ds. zwalczania terroryzmu (NCTV). Od czwartku jego urząd rusza z kampanią, która ma m.in. doradzać jak przetrwać co najmniej dwa dni bez prądu, gazu i wody.

„Trzeba zwiększać odporność społeczeństwa na wstrząsy” – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Aalbersberg. Koordynator zaznacza, że w okresie zimnej wojny mieszkańcy Holandii byli lepiej przygotowani na niebezpieczne scenariusze niż obecnie.

W związku z tym w czwartek 1 grudnia wystartuje ogólnokrajowa kampania informująca Holendrów, np. jak sobie poradzić bez gazu, wody i prądu przez pierwsze dni po cyberataku lub katastrofie. „Holandia jest szczególnie narażona na cyberataki, których liczba niezmiennie rośnie” – podkreślił Aalbersberg.

„AD” przypomina, że ostatnia tego typu kampania została przeprowadzona przez rząd w 2009 r. Zachęcano wówczas do zaopatrzenia się w zestaw ratunkowy w domu, zawierający m.in. apteczkę, scyzoryk oraz radio na baterie.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)