W całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono w środę alarm przeciwlotniczy – podają media. Kanały w serwisie Telegram informują o pierwszych eksplozjach, m.in. w Mikołajowie i w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju. O słyszanych odgłosach eksplozji poinformował m.in. portal Suspilne. Nie wiadomo, czy był to wybuch rakiety, czy jej zestrzelenie przez system obrony powietrznej. O czterech wybuchach w centrum miasta informuje korespondentka PAP.

Obrona powietrzna została uruchomiona w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy, m.in. w Krzywym Rogu i w Dnieprze. Media powiadomiły również o serii wybuchów w Chersoniu na południu. Z obwodu biełgorodzkiego Rosji wystrzelone miały zostać rakiety S-300 w kierunku obwodu charkowskiego.

W całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, kanały w Telegramie oraz media donoszą o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i winnickim.

„W obwodzie kijowskim mamy trafienia w osiedle mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej” - powiadomił szef władz regionu Ołeksij Kułeba. W Kijowie władze miasta potwierdziły trafienie w jeden z obiektów infrastruktury. Mer Witalij Kliczko poinformował też, że doszło do kilku wybuchów w różnych miejscach stolicy. Na miejsce skierowano służby ratownicze.

W czasie ogłoszonego w środę po południu alarmu przeciwlotniczego w centrum Kijowa słychać było odgłosy czterech potężnych wybuchów. Ok. godz. 14.40 czasu kijowskiego (13.40 w Polsce) słychać było kolejne dwie eksplozje. Z powodu pożaru wstrzymane zostały dostawy elektryczności i ogrzewania do części miasta. Z powodu ostrzału w całym Kijowie wstrzymane są dostawy wody. Specjaliści pracują nad jak najszybszym ich przywróceniem. Władze nie podały jeszcze, ile budynków pozostało bez prądu i ogrzewania, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwlotniczy trwa.

O wybuchach we Lwowie informują ukraińskie media i kanały w komunikatorze Telegram. Całe miasto jest bez światła – powiadomił w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Częściowo pozbawione prądu są m.in. Kijów, Charków, Chmielnicki, Mikołajów, Zaporoże i Odessa – podają media. Problemy z elektrycznością są w całym kraju.

Władze obwodu winnickiego w środkowej części kraju potwierdziły, że celem ostrzału rakietowego wroga były obiekty infrastruktury krytycznej. „Obwód winnicki jest pod ostrzałem przeciwnika” – powiadomił szef władz obwodu Serhij Borzow.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Powietrzne, podawał, że według stanu na godz. 13.20 (12.20 w Polsce) Rosjanie wystrzelili co najmniej 15 rakiet.

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował na Telegramie, że wystrzelonych rakiet jest „dużo, (lecą) ze wschodu i południa".

Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł przekazał, że w mieście wdrożono "plan działań w przypadku całkowitego braku prądu". Szpitale działają dzięki generatorom. Wydostano pasażerów metra. Trwa akcja ratunkowa górników, którzy utknęli pod ziemią.

(PAP)

just/ akl/