Albania w piątek stała się oficjalnie państwem uczestniczącym w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności, czyli unijnym systemie zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi.

Jako pełnoprawny członek Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Albania będzie mogła nie tylko otrzymać natychmiastowe wsparcie, ale także - za pośrednictwem mechanizmu - wysłać pomoc do krajów dotkniętych klęską żywiołową.

Z tej okazji komisarz Janez Lenarczicz przebywa w Tiranie. Spotkał się tam z premierem Edim Ramą i ministrem obrony Niko Peleszim. Komisarz wraz z ministrem Peleszim podpisał porozumienie czyniące Albanię członkiem Mechanizmu.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności ma na celu zacieśnienie współpracy między krajami UE i ośmioma państwami uczestniczącymi (Islandią, Norwegią, Serbią, Macedonią Północną, Czarnogórą, Turcją, Bośnią i Hercegowiną i Albanią) w zakresie ochrony ludności w celu poprawy zapobiegania katastrofom, gotowości i reagowania na nie.

Kiedy sytuacja nadzwyczajna przerasta możliwości reagowania kraju w Europie i poza nią, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem mechanizmu. Od momentu powstania w 2001 r. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odpowiedział na ponad 600 próśb o pomoc w UE i poza nią.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/