Rosja nie dokona ekstradycji do Holandii Rosjan skazanych w sprawie zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na Interfax.

Sąd okręgowy w Hadze skazał w czwartek dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Czwarty oskarżony w sprawie, Rosjanin Oleg Pułatow został uniewinniony.

"Rosjanie Igor Girkin i Siergiej Dubinski, skazani zaocznie na dożywocie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego Boeinga-777 pod Donieckiem, nie zostaną poddani ekstradycji do Holandii, poinformowało Interfax źródło w organach ścigania" – napisano w depeszy rosyjskiej agencji, cytowanej przez Ukrinform.

17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysian Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Wyrok zapadł ponad 2,5 roku od rozpoczęciu procesu i ponad 8 lat po katastrofie.

Czterech sądzonych zaocznie przedstawicieli prorosyjskich sił separatystycznych działających od 2014 r. w Donbasie, zostało oskarżonych o spowodowanie śmierci wszystkich obecnych na pokładzie samolotu osób. Prokuratura domagała się dla nich kary dożywotniego więzienia uznając, że odegrali oni wiodącą rolę w wydawaniu rozkazów oraz ochronie, transporcie i usuwaniu sprzętu użytego do zestrzelenia samolotu.

W zestrzelonym samolocie MH17 zginęło 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków, 38 Australijczyków oraz pasażerowie z Indonezji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Oprócz kary więzienia Dubinskiego, Girkina i Charczenkę sąd zobowiązał do wypłacenia krewnym ofiar 16 mln euro odszkodowania. (PAP)

zm/