Rząd podniósł wiek emerytalny o trzy miesiące, w 2028 r. wyniesie on 67 lat i 3 miesiące, informują media. W Holandii jest on równy dla kobiet i mężczyzn, a decyzja o podwyższeniu zapadła w związku z wydłużeniem długości życia mieszkańców Niderlandów.

Gabinet poinformował w środę o swojej decyzji izbę niższą parlamentu (Tweede kamer). W Holandii, inaczej niż w Polsce, decyzja w sprawie wieku emerytalnego należy do gabinetu, a nie władzy ustawodawczej.

Prawo w Niderlandach stanowi także, iż wiek emerytalny wzrasta wraz ze wzrostem średniej długości życia. Jak poinformował w tym tygodniu Holenderski Urząd Statystyczny (CBS), mieszkańcy Niderlandów, którzy ukończą 65 lat w 2028 r., będą jeszcze żyć średnio przez 21 lat, co oznacza, że długość życia tej grupy jest np. o ponad 1,5 roku wyższa niż osób, które ukończyły 65 lat w 2021 roku.

Obecnie wiek emerytalny w Niderlandach wynosi 66 lat i 7 miesięcy, od 2024 r. będzie to 67 lat, a w 2028 r. wzrośnie o kolejne trzy miesiące.

Do 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę wynosił 65 lat i od tego czasu zaczął stopniowo rosnąć zgodnie ze wzrostem prognozowanej długości życia, przypomina dziennik „Financieele Dagblad”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)