Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, otworzyła w Petersburgu swoją pierwszą oficjalna siedzibę - poinformowała agencja AFP.

"Kucharz Putina" Prigożyn otworzył siedzibę Grupy Wagnera

Jak podaje francuska agencja, rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, zwany "kucharzem Putina", który niedawno potwierdził, że założył tajną grupę Wagnera i wysłał jej żołnierzy do krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Ukrainy, ogłosił otwarcie siedziby w komunikacie prasowym, opublikowanym na stronie internetowej jego firmy Concord.

Kwatera mieści się w kilkupiętrowym, przeszklonym budynku, zwieńczonym dużym białym napisem "Wagner".

Siedziba Grupy Wagnera na Dzień Jedności Narodowej

AFP zwraca uwagę, że otwarcie zbiegło się w czasie ze świętem narodowym Rosji, obchodzonym 4 listopada jako Dzień Jedności Narodowej.

"Misją PMC Wagner Center jest zapewnienie komfortowych warunków do generowania nowych pomysłów na poprawę zdolności obronnych Rosji" – napisał Prigożyn w komunikacie.

W zeszłym miesiącu Prigożyn położył kres wieloletnim pogłoskom, przyznając się do założenia grupy Wagnera, która od lat była podejrzewana o udział w realizacji ambicji Moskwy za granicą. Kreml zaprzeczał jakimkolwiek związkom z grupą. Niemniej jej dowódca był tam regularnie widywany na przyjęciach wydawanych przez Putina.(PAP)

zm/ mal/