Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapewnił podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że różnice w kwestii oczekiwanych przez Ateny reparacji wojennych "muszą być przezwyciężone" - poinformował dziennik "Kathimerini". Zniszczenia wyrządzone Grecji podczas II wojny światowej przez Niemców oszacowano na 289 mld euro.

W czerwcu 2019 roku ambasador Grecji w Berlinie wręczył niemieckiemu ministerstwu spraw zagranicznych notę, w której wezwano do negocjacji porozumienia regulującego wypłatę reparacji.

Scholz jeszcze przed wizytą w Grecji powiedział gazecie "Ta Nea", że z prawnego i politycznego punktu widzenia kwestia reparacji jest zakończona.

Strona niemiecka odrzuca greckie apele twierdząc, że sprawę zamknięto w 1960 roku, kiedy to Grecji wypłacono 115 mln marek - informuje Greek City Times. Niemcy powołują się przy tym na Traktat dwa plus cztery regulujący międzynarodowe konsekwencje zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Podczas czwartkowego spotkania szefów niemieckiego i greckiego rządu w Atenach omówiono też kwestię europejskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz napięcia na linii Grecja-Turcja, które zdaniem Scholza "zostaną rozwiązane drogą dialogu". (PAP)

jbw/ kgod/

arch.