Państwowy ukraiński operator energetyczny Ukrenerho poinformował w czwartek, że w związku z uszkodzeniem infrastruktury energetycznej w nocnych ostrzałach rosyjskich konieczne są ograniczenia zużycia energii w centralnych regionach kraju, w tym w Kijowie.

W komunikacie na serwisie Telegram operator podał, że w nocnych ostrzałach uszkodzone zostały urządzenia głównej sieci energetycznej w centralnych obwodach kraju. W związku z tym, by uniknąć przeciążenia sieci, Ukrenerho rozesłał wytyczne operatorom sieci lokalnych dotyczące ograniczeń w korzystaniu z prądu. Ograniczenia mają być wprowadzone w Kijowie i obwodach: kijowskich, czernihowskim, czerkaskim i żytomierskim. (

Od początku października ukraińskie elektrownie i elektrociepłownie oraz inne obiekty cywilnej infrastruktury energetycznej są celami masowych ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, choć ataków takich zabrania prawo międzynarodowe.

W produkcji energii elektrycznej w Ukrainie 55 proc. stanowi energia jądrowa, za 29 proc. odpowiadają elektrownie i elektrociepłownie. Prąd z tego źródła jest jednak kluczowy w godzinach porannych i wieczornych, gdy jego zużycie jest największe. Z tego powodu władze ukraińskie apelują do mieszkańców, by wyłączali zbędne urządzenia i ograniczali korzystanie z energii elektrycznej w godzinach szczytu. (PAP)

zli/ mal/