"Prawnicy obliczyli, że to będzie 30 lat, biorąc pod uwagę kary przewidziane za każdy z tych artykułów" - napisał w wiadomości, opublikowanej przez jego współpracowników na portalach społecznościowych.

46-letni Nawalny dodał, że otrzymał już zawiadomienie o wszczęciu nowego postępowania karnego. "Jestem geniuszem w świecie przestępczym (…) Wszyscy myśleliście, że przez dwa lata przebywałem w odosobnieniu, w więzieniu, ale w rzeczywistości aktywnie popełniałem przestępstwa" – napisał ironicznie, gratulując przy okazji rosyjskim śledczym ich "czujności".

Według niego te nowe oskarżenia są wyraźnie powiązane, po części, z filmami wideo, opublikowanymi przez jego zwolenników na wygnaniu, którzy nadal prowadzą kampanię przeciwko rosyjskim władzom z zagranicy.

Reklama

Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku, po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po tym, gdy próbowano go otruć. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie zorganizowały rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu br. opozycjonista usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. (PAP)

zm/ mal/