Rząd USA ogłosił w czwartek sankcje przeciwko dwóm zagranicznym firmom, które kupowały od Stanów Zjednoczonych sprzęt elektroniczny podwójnego zastosowania i potajemnie wysyłały go do Rosji, informuje Ukrinform.

Ukarane zostały spółki Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH (NDA GmbH), zarejestrowana w Hamburgu oraz Opus Energy Trading LLC, z Dubaju, a także ich właściciel, obywatel Federacji Rosyjskiej, Jurij Orechow.

Technologia pochodząca z USA, którą te firmy zakupiły, obejmowała zaawansowane półprzewodniki i mikroprocesory, wykorzystywane w myśliwcach, systemach rakiet balistycznych i hipersonicznych, „inteligentnej” amunicji, radarach, satelitach i innym sprzęcie wojskowym. Produkty te były dostarczane za pośrednictwem firm zagranicznych bezpośrednio do Rosji - z naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu, poinformował w oświadczeniu Departament Sprawiedliwości.

Jak zauważono w oświadczeniu, fakt obejścia sankcji ustalono po zbadaniu fragmentów rosyjskiej broni używanej na Ukrainie, w której odkryto amerykańskie komponenty sprzedawane tym firmom.

W ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie odbyło się spotkanie koordynacyjne przedstawicieli instytucji finansowych 33 krajów, na którym omówiono wpływ sankcji międzynarodowych i kontroli eksportu na rosyjski kompleks wojskowo- przemysłowy, przypomina Ukrinform.(PAP)