Szok i oburzenie wywołało we Włoszech orzeczenie sądu, który stwierdził, że ofiary trzęsienia ziemi w mieście L’Aquila w 2009 roku są współwinne swej śmierci, ponieważ nie opuściły domu po pierwszych silnych wstrząsach. Przed sądem toczyła się sprawa cywilna dotycząca odszkodowań dla rodzin zabitych.

Kilka włoskich gazet, w tym „Il Messaggero”, podało w środę, że na mocy wydanego orzeczenia rodziny otrzymają mniejsze odszkodowanie za śmierć swych bliskich w kataklizmie, w którym łącznie przed świtem 6 kwietnia 2009 roku zginęło 309 osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Sprawa sądowa dotyczyła pozwu rodzin 24 osób, które zginęły w zawalonym bloku mieszkalnym w centrum miasta w Abruzji. Pozew z żądaniem wielomilionowego odszkodowania dla wszystkich rodzin został skierowany między innymi przeciwko firmie, która zbudowała blok oraz lokalnym władzom.

Sąd orzekł, że mieszkańcy budynku powinni byli go opuścić po dwóch pierwszych silnych wstrząsach, które nastąpiły kilka godzin wcześniej w okresie długiej aktywności sejsmicznej w tej części regionu. Pozostanie w domu na noc sędzia uznała za „obiektywnie nieostrożne zachowanie”.

Współwinę ofiar oszacowano na 30 procent i o tyle zostanie zmniejszone zasądzone odszkodowanie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)