Kraje Europy stoją w obliczu tych samych wyzwań - powiedział w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w Pradze przed rozpoczęciem pierwszego spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC).

"Będzie to pierwsze i bardzo ważne spotkanie. Dzielimy ten sam kontynent i stajemy w obliczu tych samych wyzwań. Będziemy mieli okazję porozmawiać o tym, jak sobie z nimi radzić, jak poprawić współpracę, żeby było więcej stabilności, bezpieczeństwa i pokoju" - zadeklarował Michel.

"Jestem optymistą. Fakt, że 44 zaproszone kraje zdecydowały się na udział, jest pierwszym jasnym sygnałem" - dodał.

Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Jej powstanie zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. W zamyśle ma ona zapewnić platformę do politycznej koordynacji dla UE i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

Do udziału w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszone zostały, oprócz 27 państw członkowskich Unii: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Spotkanie odbywa się w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE. (PAP)

asc/ akl/