Ogłoszenie aneksji części terytorium Ukrainy przez Rosję jest rażącym naruszeniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego - stwierdzono w wydanym w piątek oświadczeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które podpisał przewodniczący organizacji Zbigniew Rau, sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid i sekretarz Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Roberto Montella.

OBWE "kategorycznie potępiła" nielegalną aneksję przez Rosję terytoriów znajdujących się w ukraińskim obwodzie donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim, jak i trwającą okupację Półwyspu Krymskiego. Organizacja uznała ogłoszoną przez prezydenta Rosji Władimira Putina decyzję za "nie do zaakceptowania".

"(Decyzja o aneksji) podkopuje zasadę integralności terytorialnej, jaka znajduje się w centrum podstawowych zasad i porządku międzynarodowego. To działanie, podjęte przez Federację Rosyjską, którego część stanowi mobilizacja wojskowa i nieodpowiedzialne groźby nuklearne, doprowadzi jedynie do dalszej eskalacji konfliktu, zagrażając kolejnym milionom istnień i powodując jeszcze więcej bezsensownego ludzkiego cierpienia" - napisano w oświadczeniu.

OBWE po raz kolejny wezwała Rosję do wycofania swoich wojsk z całej Ukrainy i przekazała swoje poparcie dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.(PAP)

kjm/ jar/