Skrócenie sezonu grzewczego we Włoszech o 15 dni, dzienna redukcja czasu włączenia kaloryferów o godzinę i obniżenie temperatury w pomieszczeniach - taki plan koniecznych oszczędności opracowało Ministerstwo Transformacji Ekologicznej w Rzymie. Celem jest zaoszczędzenie ponad 5 miliardów metrów sześciennych gazu.

W opublikowanym we wtorek rozporządzeniu resortu podkreślono, że zawarty w nim plan ma na celu "natychmiastowe oszczędności, by przygotować się na ewentualne przerwanie dostaw gazu z Rosji".

Włochy w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę, zmniejszyły swoje uzależnienie do dostaw surowca z Rosji z 40 do około 18 procent.

Wśród kroków zarządzonych przez ministerstwo jest redukcja o 1 stopień ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych do 17 stopni Celsjusza z marginesem tolerancji 2 stopni. W przypadku pozostałych budynków ma to być 19 stopni z marginesem tolerancji 2 stopni.

Ponadto zdecydowano, że sezon grzewczy ma rozpocząć się osiem dni później i zakończyć siedem dni wcześniej. Okres grzewczy jest zróżnicowany w różnych częściach kraju ze względu na różne warunki pogodowe na zimniejszej północy i cieplejszym południu. Budynki mają być ogrzewane o jedną godzinę krócej dziennie.

Ministerstwo oszacowało, że kroki te zmniejszą zużycie gazu o 5,3 miliarda metrów sześciennych.

Poza tym resort zapowiedział kampanię społeczną, której celem jest uwrażliwienie obywateli na konieczność oszczędzania energii elektrycznej i gazu. Rekomenduje się między innymi całkowite wyłączanie odbiorników telewizyjnych i dekoderów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka