Nowojorska Rada ds. Regulacji Czynszów (RGB) dała w środę zielone światło właścicielom nieruchomości na podniesienie opłat w ponad milionie mieszkań z regulowanym przez władze lokalne czynszem. W innych można praktycznie podwyższać ceny dowolnie.

RGB, która reguluje czynsze w mieszkaniach na Manhattanie, głosowała w stosunku 5 do 4, aby zatwierdzić podwyżkę czynszów w przypadku umów jednorocznych o 3,25 proc. i umów dwuletnich o 5 proc.

Z raportu firm brokerskich Douglas Elliman oraz Miller Samuel Real Estate Appraisers and Consultants wynika, że czynsze w Nowym Jorku po raz czwarty z rzędu osiągnęły w maju rekordowy poziom. Mediana czynszu za mieszkanie na Manhattanie wzrosła w minionym miesiącu do 4000 dolarów miesięcznie, czyli o 25 proc. więcej niż rok temu

Jak podała CNN, Stowarzyszenie Pomocy Prawnej (LAS) potępiło głosowanie. Nazwało je "haniebnym, co prawdopodobnie z góry było przesądzone, w celu podniesienia czynszów naszym najbardziej podatnym na skrzywdzenie sąsiadom".

LAS, organizacja non-profit świadcząca pomoc prawną stwierdziła, że decyzja uderza głównie lokatorów z kolorowych społeczności, dotkniętych pandemią Covid i inflacją, "ledwo wiążących koniec z

Andrzej Dobrowolski (PAP)