95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła – poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

„Obwód ługański nadal powstrzymuje ordę, która niszczy nasze miejscowości. Ostrzały nie ustają ani na chwilę” – oświadczył.

Hajdaj zaznaczył, że Siewierodonieck nie jest otoczony, a w mieście i wioskach hromady (gminy) pozostaje do 15 tys. mieszkańców. Według niego na całym terytorium obwodu ługańskiego kontrolowanym przez siły ukraińskie przebywa ponad 40 tys. mieszkańców, z czego zdecydowana większość nie chce wyjeżdżać.

"Rozpoczęła się faktyczna aneksja Mariupola"

Rosyjscy okupanci zaczęli w środę wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

Andriuszczenko oznajmił, że władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczęły na okupowanym terytorium obwodu donieckiego, w tym w Mariupolu, procedurę wydawania rosyjskich paszportów bez konieczności wyrobienia paszportu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

„Rozpoczęła się faktyczna aneksja między innymi Mariupola” – skomentował doradca mera.

Sztab Generalny: siły rosyjskie nacierają na Bachmut i Łyman

Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże – poinformował w środę wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wróg ostrzeliwuje obiekty cywilnej i wojskowej infrastruktury w przygranicznych rejonach Ukrainy przylegających do obwodów briańskiego i kurskiego w Rosji, aby nie dopuścić do przerzucenia sił ukraińskich w inne miejsca.

Na kierunku słobodzkim Rosjanie systematycznie ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich. Atakowali cywilną infrastrukturę m.in. w okolicach miejscowości Krasnopole w obwodzie sumskim, a także Ternowej, Czerskaskich Tyszek czy Nowej Dmytriwki w obwodzie charkowskim.

Siły rosyjskie usiłują też poprawić swoją sytuację w okolicach miast Izium w obwodzie charkowskim i Słowiańsk w obwodzie donieckim.

Rosyjskie lotnictwo i artyleria atakują Siewierodonieck i Nowozwaniwkę w obwodzie ługańskim oraz m.in. Marjinkę w obwodzie donieckim.

Ukraiński sztab podkreśla, że siły rosyjskie stale ponoszą straty w ludziach i sprzęcie. Regularnie docierają też informacje o dużej liczbie rannych żołnierzy rosyjskich w szpitalach w miejscowościach graniczących z Ukrainą.

Ukraińcy informują o ofiarach cywilnych

Cztery osoby cywilne zginęły, a 12 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, zaś w Zaporożu śmierć poniosła jedna osoba - poinformowały w środę wieczorem władze regionalne.

Tego dnia zginęło dwóch cywilów w Łymanie, jedna osoba w wiosce Sydorowe i jedna w wiosce Berestowe – przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew powiadomił zaś, że w rosyjskim ataku rakietowym na miasto poniosła śmierć kobieta, zniszczonych zostały dziesiątki budynków mieszkalnych, kino i liczne pomieszczenia wykorzystywane przez przedsiębiorców. (PAP)