Wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na Donbasie.

Wśród innych rosyjskich strat komunikat sztabu wylicza także: osiem systemów artyleryjskich, 27 jednostek sprzętu opancerzonego i pięć pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery aparaty bezzałogowe Orłan-10.

"Wzdłuż całej strefy obrony wróg stosuje lotnictwo wojskowe, systemy rakietowe, artylerię lufową dużego kalibru, czołgi i moździerze rozmaitych systemów. Prowadzi ataki rakietowo-bombowe na cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne, niszczy budynki administracyjne, szpitale, szkoły i przedszkola" - głosi oświadczenie.

W komunikacie obecną sytuację na Donbasie, gdzie koncentruje się ofensywa rosyjska, opisano jako "trudną, ale pod kontrolą".

12 maja Rosjanie zabili kolejnych czterech cywilów w obwodzie donieckim: dwie osoby w Nowoseliwce, jedną w Awdijiwce i jedną w Łymanie. Pięć osób zostało rannych” – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Obecnie nie ma możliwości ustalenia dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze” – dodał.

Ostrzał Nowogrodu Siewierskiego

W rezultacie ostrzału przez rosyjskie samoloty miasta Nowogród Siewierski, na północy Ukrainy, zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych - poinformował w czwartek wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na władze obwodu czernihowskiego.

Po ostrzale, dokonanym w nocy ze środy na czwartek, informowano, że są zabici i ranni, ale ich liczba nie była znana.

Nowe szczegóły ataku na Nowogród Siewierski podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Północ Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wojska rosyjskie wystrzeliły kilka pocisków na miejscową szkołę i internat. Uszkodzone zostały budynki administracyjne" - głosi oświadczenie. Nadal trwa akcja ratunkowa.

Nowogród Siewierski, historyczna stolica ziemi siewierskiej, to 13-tysięczne rejonowe (powiatowe) miasteczko w północno-wschodniej części obwodu czernihowskiego. Leży około 40 km od granicy z Rosją.

Sztab Generalny: Rosjanie nie zdołali się umocnić na prawym brzegu Dońca

W najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, opublikowanym w czwartek wieczorem, poinformowano, że wojska rosyjskie poniosły fiasko przy próbach umocnienia się na prawym brzegu rzeki Doniec w rejonie wsi Ołeksandriwka w obwodzie donieckim.

Również bez powodzenia Rosjanie szturmowali wieś Nowoseliwka w tym rejonie.

Na kierunku Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w rejonie miejscowości Wojewodiwka. Na kierunkach Bachmut, Awdijiwka i Kurachowe prowadzą "działania ofensywne w celu poprawy swej sytuacji taktycznej, ale również bez powodzenia" - głosi komunikat.

Na kierunku Doniecka, będącego pod kontrolą separatystów, "okupanci stosowali moździerze, artylerię lufową, systemy rakietowe i prowadzili ostrzały rakietowe i lotnicze" umocnień ukraińskich - głosi oświadczenie sztabu.

Zaznaczono w nim, że nie milkną rosyjskie ostrzały, artyleryjskie i lotnicze, w Mariupolu w celu blokowania bronionych przez oddziały ukraińskie zakładów metalurgicznych Azowstal.