Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w czwartek, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Erdogan zapewnił, że jest gotowy patronować pokojowym negocjacjom Kijowa i Moskwy w celu jak najszybszego ustanowienia pokoju w regionie.

Jak informuje agencja Anatolia, Erdogan powiedział Putinowi, że jest "gotowy do podjęcia inicjatywy na rzecz zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą", oraz "wyraził chęć jak najszybszego ustanowienia trwałego pokoju w regionie poprzez zwiększenie tempa rozmów w Stambule".

W komunikacie biura tureckiego przywódcy dodano, że Putin podziękował Erdoganowi za zorganizowanie wymiany więźniów między Waszyngtonem a Moskwą, która "odbyła się w Turcji przy koordynacji i pod nadzorem" tureckich służb wywiadowczych.

W środę były amerykański żołnierz Trevor Reed, który odbywał karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w Republice Mordowii w środkowej Rosji, został wymieniony na skazanego w USA rosyjskiego pilota Konstantina Jaroszenkę.(PAP)

zm/ akl/